782
4
5
2023/09/11

SPUOGAI ANT VEIDO IR KŪNO: KODĖL JIE ATSIRANDA IR KAIP JUOS GYDYTI?

Oda – didžiausias ir vienas universaliausių žmogaus organų. Ji ne tik atlieka apsauginę funkciją, suteikia lietimo pojūtį, bet ir daro milžinišką įtaką pasitikėjimui savimi. Spuogai ant veido ar kitų kūno vietų kelia ir fizinį, ir psichologinį diskomfortą, todėl svarbu žinoti, ką daryti, kad odos būklė džiugintų ir nekeltų rūpesčių.

Įprasta manyti, kad spuogai – paauglių problema. Iš dalies tai tiesa, nes spuogai daug dažniau kamuoja jaunuolius dėl brendimo laikotarpiu ypač aktyvių riebalinių liaukų. Tačiau spuogai ant kaktos, nosies ar nugaros gali varginti ir suaugusiuosius, seniai pamiršusius paauglystės vargus.

Spuogai ant veido

Jei folikule prasideda infekcija, užsitęsia uždegimas ir būklė tampa lėtine, prasideda aknė, kuriai įveikti gali prireikti profesionalių procedūrų. Viena aktualiausių ir gydymo, ir profilaktikos priemonių yra veido valymas.

Kviečiame sužinoti daugiau apie spuogų atsiradimo priežastis, jų tipus, prevenciją ir efektyviausius gydymo būdus!

SPUOGŲ ATSIRADIMO PRIEŽASTYS

Kaktos bėrimas ar spuogai ant sėdmenų – probleminės kūno vietos gali būti skirtingos, tačiau biologinės aknės atsiradimo priežastys gali būti tos pačios. Tam, kad būtų parinktas tinkamas gydymo planas, pirmiausia svarbu išsiaiškinti spuogų atsiradimo priežastis. Kai kurias jų gali pavykti nustatyti patiems, o kai kurias įžvelgti gali tik profesionalus specialistas – dermatologas ar kosmetologas.

Dermatologo konsultacija

Pagrindinės biologinės aknės atsiradimo priežastys:

  • Hiperseborėja arba perteklinė odos riebalų gamyba kankina tada, kai oda gamina pernelyg daug riebalų. Išskiriami riebalai užkemša poras ir taip atsiranda inkštirai ar spuogai.
  • Diseborėja arba prasta odos riebalų kokybė pastebima tada, kai oda išskiria tirštą, poras kemšantį sebumą. Sveikos odos gaminami riebalai yra skysti, todėl lengvai pasišalina iš odos. Be to, sveikos odos išskiriamas sebumas padeda išlaikyti odos drėgmę, o jame esantis vitaminas E saugo nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio.
  • Hiperkeratinizacija arba išorinio odos sluoksnio sustorėjimas neigiamai veikia odos atsinaujinimo procesus. Ilgainiui raginės odos ląstelės užkemša poras, riebalai neprasiskverbia ir užsilieka, todėl ima varginti spuogai.
  • Folikulitas arba plauko maišelio uždegimas gali būti paviršinis arba gilusis. Jei bėrimas pastebimas su plaukeliu viduje, galima įtarti, kad įvyko užkrėtimas. Uždegimui tęsiantis susiformuoja papulės ir pustulės. Svarbu nustatyti folikulito priežastis ir skirti gydymą, atsižvelgiant į sukėlėjo tipą (bakteriją, virusą, grybelį ar parazitus).

Kiti veiksniai, galintys lemti spuogų atsiradimą

Norint išsiaiškinti, kodėl kankina spuogeliai ant veido ar kitų kūno vietų, gali prireikti kone detektyvinių sugebėjimų. Peržvelkite dažniausiai pasitaikančias priežastis, atmeskite neaktualias ir atkreipkite dėmesį į tuos punktus, ties kuriais galite stabtelėti ir pasistengti įdėti daugiau pastangų jiems pakeisti.

Pūlingi spuogai ant veido ir kūno

  • Hormoniniai pokyčiai. Hormonai susiję su daugybe organizmo funkcijų, o sutrikusi hormonų pusiausvyra gali lemti įvairias sveikatos, savijautos ir išvaizdos problemas. Hormonai reguliuoja ir riebalinės liaukos aktyvumą, tad spuogai gali būti vienas iš simptomų, raginančių išsitirti endokrininės sistemos veiklą.
  • Vartojami vaistai. Vaistai, kurių sudėtyje yra kortikosteroidų, jodo, bromo, vitaminų B6, B12, testosterono, barbituratų ir ličio, gali lemti spuogų atsiradimą. Pasikonsultuokite su gydytoju, jei manote, kad varginantys spuogai – vartojamų medikamentų šalutinis poveikis.
  • Netinkama mityba. Egzistuoja teorija, kad tam tikri maisto produktai skatina uždegiminius procesus ir palaiko aknei palankią aplinką. Perdirbtas pramoninis maistas, gausus cukraus ir maisto priedų vartojimas gali būti priežastimi, kodėl beria odą.
  • Pieno produktų ar glitimo netoleravimas. Pūlingi spuogai ant kūno ar bėrimas smulkiais spuogeliais gali būti ženklas, kad organizmas netoleruoja laktozės ar glitimo. Patvirtinti arba paneigti šią versiją padės maisto netoleravimo tyrimas ir gydytojo konsultacija.
  • Gyvenimo būdas. Ilgalaikis stresas, rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu, aplinkos užterštumas gali būti priežastis, kodėl aknės simptomai paaštrėja.
  • Genetika. Jei tėvai turėjo aknę, didelė tikimybė, kad spuogai įvairiose kūno vietose vargins ir Jus. Tačiau neverta nusiminti ir nuleisti rankų – net ir ne itin palankų genetinį palikimą galima koreguoti įvairiomis priemonėmis.
  • Metų laikas ir klimatas. Sebumo (odos riebalų) kiekis padidėja esant aukštesnei kūno temperatūrai, todėl spuogelių atsiradimą gali lemti gyvenimas ar atostogos karštesnio klimato šalyje arba aukšta oro temperatūra vasarą.
  • Įprotis liesti veidą. Nors dažnas veido lietimas gali atrodyti nepakankamai rimta priežastis spuogams atsirasti, gana sunku teisingai įvertinti, koks yra aplinkos užterštumas ir kiek plika akimi nematomų virusų, bakterijų ir grybelių patenka ant odos paviršiaus mums prisilietus. Jei aplinkoje gausu dulkių, lankosi daug žmonių, ypač sergančių, verta pasirūpinti papildoma rankų, darbo vietos ir dažniausiai naudojamų daiktų (mobiliojo telefono, klaviatūros, raktų ir pan.) higiena.

Psichosomatinės spuogų atsiradimo priežastys

Ne visada spuogų atsiradimą lemia išoriniai veiksniai. Pasitaiko atvejų, kai odos bėrimai skatina ieškoti psichosomatinių priežasčių. Jei atrodo, kad išbandėte viską, tačiau odos problemos nesitraukia, skirkite laiko savianalizei. Verta paklausti savęs, kokią vidinę būseną atspindi ne vietoje ir ne laiku išdygęs spuogas ar bėrimas?

Kodėl atsiranda spuogų?

Manoma, kad spuogai matomose kūno vietose pasirodo tada, kai norisi išvengti kontakto su tam tikrais žmonėmis ar jų grupe. Galbūt išdygus neestetiškam spuogui ant veido atsiranda priežastis atšaukti nelaukiamą susitikimą? O gal neaiškios kilmės spuogeliai skatina išlaikyti atstumą su žmonėmis, kurių prisilietimų vengiate?

Atvirumas sau gali padėti atrasti psichologinių priežasčių, kodėl odos problemų, rodos, negali įveikti net brangiausios kosmetologinės priemonės ir pažangiausi gydymo metodai.

SPUOGŲ TIPAI

Kodėl vieni spuogai greitai ir lengvai išnyksta, o kiti vargina ištisus mėnesius? Tai priklauso ne tik nuo jų atsiradimo priežasčių, bet ir spuogų rūšies:

  • Komedonai (inkštirai) – vieni dažniausiai pasitaikančių bėrimų. Jie gali būti atviri juoda viršūnėle arba uždari balta viršūnėle. Jei šių mazgelių viršūnėlės pilnai neužsikimšusios, komedonai yra atviri. Pilnai užsikimšę komedonai tampa uždarais.
  • Papulės – tai iškilaus odos bėrimo forma. Papulių dydis paprastai siekia apie pusę centimetro.
  • Pūlinukai (pustulės) – tai uždegimo sukeltos aknės požymis. Paprastai tai smulkūs su gelsvomis viršūnėmis pūlinukai.
  • Konglobatiniai spuogai – tai gilūs spuogai, kurie gali pavirsti opelėmis ir palikti randų. Tai sudėtingesnės aknės forma, pasižyminti mazgeliais.
  • Miliumai – tai maži spuogeliai, kurie praneša apie tai, kad odai trūksta drėgmės. Jiems panaikinti dažniausiai pakanka išorinio odos drėkinimo ir didesnio suvartojamos vandens kiekio.

Skausmingi ir gilūs spuogai ar lengvai pašalinami inkštirai gali būti svarbūs sveikatos sutrikimų pranašai, todėl verta atkreipti dėmesį ne tik į spuogų tipus, bet ir į jų atsiradimo vietą.

Spuogai ant nosies ir kaklo

  • Spuogai ant nosies gali įspėti apie įvairiausius negalavimus, pavyzdžiui, hormonų svyravimus, sutrikusią kepenų ar kasos funkciją.
  • Spuogai ant nugaros skatina atkreipti dėmesį į vidaus organų veiklą, ypač virškinimo sistemos, inkstų, kepenų darbą.
  • Bėrimai ant kojų dažniausiai būna alerginės reakcijos požymis. Įvertinkite, ar galėjo alerginę reakciją sukelti paskutiniu metu valgytas maistas, naudotos kosmetikos priemonės ar skalbikliai.

Spuogai ant nugaros ir kojų

SPUOGŲ PREVENCIJA

Odos priežiūros rutina

Teisinga veido ir kūno odos priežiūros rutina – tiesiausias kelias į švelnią, spindinčią, jaunatvišką odą. Įpratę reguliariai naudoti vos kelis odos priežiūros produktus, užbėgsite už akių daugybei nepageidaujamų odos problemų.

Vienas svarbiausių žingsnių – prausimas ir odos šveitimas. Nors skamba paprastai ir nesudėtingai, iš tiesų didelė dalis žmonių odos valymui neskiria pakankamai dėmesio ar atlieka netinkamai. Pašalindami ant odos susikaupusių nešvarumų sluoksnį ir riebalų perteklių neleidžiame kimštis poroms, be to, suteikiame galimybę odą veikti naudojamų produktų veikliosioms medžiagoms.

Teisinga odos priežiūra

Reguliarūs apsilankymai kosmetologijos kabinete

Reguliarūs apsilankymai kosmetologijos kabinete – viena geriausių spuogų prevencijos priemonių. Ne visus odos būklės pokyčius galime pamatyti patys, žvelgdami į savo atvaizdą veidrodyje. Kai kuriems pakitimams įvertinti reikia specialios įrangos ir profesionalių žinių.

Specialistas, įvertinęs esamus odos poreikius, rekomenduos odos priežiūros produktus ir procedūras pačiu laiku ir taip padės užkirsti kelią kur kas rimtesnėms, daugiau laiko ir finansinių išlaidų reikalaujantiems odos negalavimams.

Odos priežiūra kosmetologijos kabinete

Sveikas gyvenimo būdas

Kiekvienas turime kur patobulėti, o sveikas gyvenimo būdas – neišsemiama ir visiems aktuali tema. Jei norite džiaugtis ne tik gera savijauta, bet ir sveika oda, tikrai verta kritiškai peržvelgti sritis, kuriose dar reiktų pokyčių.

Peržvelkite savo šeimos mitybos įpročius ir sudarykite sveikesnį savaitės meniu. Išsikelkite tikslą per dieną išgerti daugiau vandens. Ryte padarykite bent lengvą mankštą, kelis kartus per savaitę pajudėkite intensyviau, išeikite pasivaikščioti ar pasivažinėkite dviračiu. Tai tik keli paprasti patarimai, kurie padarys lemiamą įtaką ir gerai nuotaikai, ir energijai, ir odos būklei.

Sveika mityba gražios odos labui

Higienos įpročiai

Dažnas rankų plovimas pasitarnaus ne tik ligų, bet ir spuogų prevencijai. Daugybė mūsų aplinkoje knibždančių mikroorganizmų nėra matomi be mikroskopo, todėl verta pasirūpinti rankų higiena dažniau nei atrodo būtina.

Be to, reguliariai dezinfekuokite darbo vietos paviršius, biuro ir namų durų rankenas, raktus, mobilųjį telefoną, klaviatūrą, piniginę ir kitus itin dažnai naudojamus daiktus. Nustebtumėte sužinoję, kiek pavojingų bakterijų, virusų ir grybelių galima rasti net ant tų daiktų, kurie vizualiai atrodo švarūs.

Švarios rankos - švari oda

SPUOGŲ GYDYMAS

Niekas negali tiksliai pasakyti, kiek skylučių yra odoje, tačiau nėra abejonių – mūsų oda kaip reikiant porėta. Kartais poras užkemša mažyčiai mirusios odos ir sudžiūvusių riebalų kamštukai, vadinami inkštirais. Jei folikule dar prasideda infekcija ir uždegimas, susidaro spuogas.

Ne visada veido poroms išvalyti pakanka namuose naudojamų prausiklių ir šveitiklių. Kartas nuo karto verta pasitelkti veido valymo procedūras, kurių yra net keli tipai:

  • Mechaninis veido valymas rekomenduojamas žmonėms, kurių odos poros linkusios kimštis ir yra pastebimų inkštirų ar spuogelių. Prieš procedūrą oda kruopščiai paruošiama, atveriamos poros, kurios išvalomos spaudimo būdu – specialia kilpele arba rankomis. Po procedūros veido odai paprastai uždedama raminamoji, poras sutraukianti kaukė.

Procedūra gali būti šiek tiek nemaloni ar skausminga. Po mechaninio veido valymo oda dažniausiai būna paraudusi, todėl atsižvelkite į tai, planuodami susitikimus.

  • Rūgštinis veido valymas rekomenduojamas spuoguotai, riebiai, porėtai ir į aknę linkusiai odai. Ši procedūra ypač mėgstama dėl veiksmingo ir neskausmingo poveikio. Rūgštinio veido valymo metu veikiami ne tik paviršiniai, bet ir gilieji odos sluoksniai, todėl rezultatas paprastai būna ilgalaikis.

Be to, rūgštinis veido valymas padeda spręsti ir kitas odos problemas: pigmentacijos, odos papilkėjimo, prarasto stangrumo, raukšlių.

  • Veido valymas ultragarsu rekomenduojamas žmonėms, ieškantiems švelnios, bet veiksmingos procedūros. Šis metodas tinka ir jautriai odai. Procedūros metu netraumuojamas odos paviršius, užsikimšusios odos poros išvalomos švelniai ir efektyviai. Be to, veido valymas ultragarsu skatina natūralią kolageno ir elastino gamybą.

Kokį veido valymą pasirinkti? Apsispręsti gali padėti estetinės medicinos specialistai, parinkdami cheminį veido valymą, aparatinį veido valymą arba kombinuotą veido valymą.

Veido valymo procedūros

NAUDINGOS DOVANOS IDĖJA

Ieškote rūpestingos, išskirtinės ir universaliai naudingos dovanos? Beta.lt dovanų kuponas veido valymo procedūrai – puikus pasirinkimas, kai noritsi nustebinti mylimą žmogų ir palepinti veido odą jos grožį puoselėjančiais prisilietimais. Įsigykite, atspausdinkite ir išbandykite arba įteikite su geriausiais linkėjimais!

Straipsnio autorius(-ė) Ernesta, Beta.lt bloger'ė
4 5

Audronė...
O man spuogai atsiranda iš kart suvalgius kažko saldaus. Pakeitus cukrų medumi ši problema gal ir sumažėjo... Bet vis tiek gi, koks gyvenime be skanėstų. Galėtų mokslininkai išrast naują cukraus formą. :D
7mėn
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Kotryna...
Galiu pasakyti iš karto - jokios kosmetologės ar priemonės nepadės, jei valgysit nesąmones. Čia ir visa paslaptis :D Svarbu ir neperdaug visko naudoti
7mėn
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Lina G....
Visą gyvenimą turėjau spuoguotą odą..padėjo tik brangios priemonės ir regulairus lankymąsis pas kosmetologę - čia nebus pirštų spragtelėjimas. Labai reikia laiko ir kantrbės tai kai kurie patarimai skireja čia pro šalį.
6mėn
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Alina...
Iki šiol minu kosmetologių slenksčius...vieni apdovanoti tieisog gražia oda, o kitiems ne taip pasiseka. Reikia ne tik dayg priežiūros, bet čia ir investicija didžiulė, pinigai kaip vanduo tokiems gydymams..
5mėn
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
KamilE...
Na bet cia labai daug kas itakoja organizmas linkes i spuogus ar ne ta pati alergija, maisto produktu kazkoks netoleravimas, paveldejimas, oro kaita, riebalinis sluoksnis kuris kaupiasi ant veido odos, tinkama prieziura ir tt...cia turi buti rutina, veido oda cia ne ranku oda, butina atidziai ir kruopsciai nuvalyti makiaza ir ypac saugoti oda aplink akis.
3mėn
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
Turi ką pasakyti? Komentuok čia:

Beta pasiūlymai:

Straipsnių autoriai
Kartais rašyti sekasi lengviau, kartais sunkiau, bet visai nerašyti aš negaliu - tai mano kraujyje. Noriu, kad skaitydami mano tekstus žmonės jaustųsi, lyg su jais kalbuosi prie kavos puodelio!
Beta.lt bloger'ė
Skonių Fiestos blog'o skilties autorė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Viena tų keistuolių, kurie dirba kūrybinį darbą, tačiau gyvenime mėgsta laikytis taisyklių ir rutinos. Visgi šį paradoksą esu linkusi vadinti savo tobulos kasdienybės receptu.
Beta.lt bloger'ė
"Gyvenu aistra kelionėms ir meile padėti žmonėms surasti jų svajonių atostogas. Jau 14 metų nardau turizmo vandenyse, tad dalinuosi savo žiniomis ir patyrimais su Beta Travel bendruomene."
Beta.lt bloger'ė
Su malonumu „kepu“ tekstus ir pyragus. Tik pyragus barstau cukraus pudra, o naujai „iškeptus“ tekstus – taškais, kableliais, brūkšniais... Svarbu, kad jie būtų gramatiškai taisyklingi, vizualiai tvarkingi, verbališkai turtingi, lengvai skaitomi, paveikūs.
Beta.lt bloger'ė
Esu portugalas. Girdėjau, kad taip Lietuvoje yra vadinami vilniečiai. Baigiau architektūrą, kurios pagrindinius principus (struktūra, vidaus ir išorės sintezė, harmonija su aplinka) bandau pritaikyti internete.
Beta.lt bloger'is
Talentingų kūrėjų pagalba keliu mūsų tinklaraštį į aukštumas, nes tikiu jo svarba. Daugelis mane vadina fėja, nežinau ar dėl rūpestingo būdo, ar dėl užaugusių sparnų.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė, kūrusi straipsnius apie aktualiausias temas ir skyrusi daug dėmesio patarimams.
Beta.lt bloger'ė
„Kiekviena kelionė yra nuotykis, papildantis brangią prisiminimų kolekciją. Kviečiu leistis į šiuos nuotykius kartu su manimi.“
Beta.lt bloger'ė
Mūsų pirmoji tinklaraštininkė, lietuvių kalbos ekspertė.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Nieko nerasta
BŪK PIRMAS!
Kurį pasieks šie pasiūlymai:
  • Nauji / specialūs
  • Riboto kiekio
  • Slapti
  • Paskutinės minutės
Sekite mūsų naujienas čia: