2230
6
1
2023/11/13

NUGAROS SKAUSMAS: KODĖL SKAUDA IR KAIP SAU PADĖTI?

Sveikata – brangiausias turtas. Tai suprantame iškart, kai įprastą savijautą pakeičia skausmas. Viena dažniausiai skaudamų vietų daugeliui žmonių yra nugaros sritis. Nors gali būti nelengva atrasti tikslias priežastis, kodėl skauda nugarą, yra gausybė būdų, kaip galime palengvinti būklę ar visai pašalinti skausmą.

Nugaros skausmas

Ne visada skausmo priežastis yra stuburo ligos, traumos ar nugaros patempimas. Juosmens, sprando, menčių ar kryžkaulio skausmai gali aplankyti ir dėl tokių lengvai pakeičiamų priežasčių kaip dažnas kūprinimasis, nepatogi darbo vieta ar pertraukų nedarymas darbo metu.

Nugaros skausmas gali būti ūminis arba lėtinis. Ūminis skausmas atsiranda staiga ir gali būti bukas arba aštrus. Paprastai ūminis skausmas trunka ne ilgiau 2–3 mėnesių. Jei nenumalšta, ūminis skausmas tampa lėtiniu.

Nugaros ir juosmens skausmai

Lėtinis nugaros skausmas neigiamai veikia žmogaus darbingumą ir emocinę būklę, todėl svarbu nekentėti ir ieškoti būdų, kaip padėti sau susigrąžinti gerą sveikatą. Sveikatinimo procedūros ir pokyčiai rutinoje gali padaryti stebuklus.

KODĖL SKAUDA NUGARĄ?

Nugaros skausmas – vienas dažniausiai pasitaikančių nusiskundimų, neaplenkiančių nei jauno, nei senyvo amžiaus žmonių. Priežastys, kodėl skauda nugarą, gali būti labai įvairios: nuo neigiamai veikiančių kasdienių įpročių iki traumų, senėjimo ar net ligų. Deja, nugaros skausmo priežastys net 70 % atvejų lieka neaiškios.

Dažniausiai pasitaikančios nugaros skausmo priežastys:

  • prasta laikysena sėdint ar stovint;
  • fizinės veiklos trūkumas, ilgai nekeičiama kūno padėtis;
  • netaisyklingai keliami sunkūs daiktai buityje ar sportuojant;
  • psichologiniai veiksniai: stresas, įtampa, nerimas, jaudulys;
  • netinkamos miego sąlygos, čiužinio savybės;
  • traumos: raiščių ar raumenų patempimas, kaulų ar slankstelių lūžiai;
  • degeneraciniai stuburo tarpslankstelinių diskų pokyčiai;
  • tarpslankstelinių diskų išvaržos;
  • netaisyklinga kojų ir pėdų padėtis: skirtingo ilgio kojos, kojų sąnarių artrozė;
  • osteochondrozė ir kitos galimos stuburo sąnarių ligos;
  • menstruacijos, nėštumas;
  • pilvo organų ligos (inkstų, kasos, tulžies pūslės, ginekologinės ir kt.);
  • onkologinės ligos;
  • antsvoris.

Nugaros skausmo priežastys

Nugaros skausmas gali būti jaučiamas vienoje vietoje arba plisti į kitas kūno vietas. Jei skauda nugaros apačią ir skausmas plinta į kojas, jei tirpsta galūnės ar įtariate, kad skausmą gali sukelti sutrikusi kitų vidaus organų funkcija, nedelsdami kreipkitės į gydytojus.

Nugaros skausmą gali sukelti ir inkstuose esantys akmenys arba inkstų uždegimas. Kaip atskirti nugaros skausmą nuo inkstų skausmo? Atkreipkite dėmesį į inkstų ligoms būdingus simptomus. Jei skausmas nesumažėja gulint ar pakeitus padėtį, prasideda apie 19–20 val., jei labiau skauda juosmens šonus ar vieną šoną, galima įtarti inkstų sutrikimus.

TAI ĮDOMU!

Beje, mokslininkai, tyrinėjantys evoliucijos teorijas, teigia, kad nugaros skausmas buvo užprogramuotas dar tada, kai iš kokių 250 primatų rūšių mes vieninteliai pasirinkome išsitiesti ir vaikščioti tik dviem kojomis.

Žmogaus evoliucija

Vaikščiojimas dviem kojomis turėjo pasekmių“, teigia populiarios knygos „Kūnas: vadovas po žmogaus organizmą“ autorius Bill Bryson. „Kad iš medžiuose gyvenančios beždžionės virstume šiuolaikiniais žmonėmis, mums prireikė milžiniškų anatomijos pokyčių.“

NUGAROS SKAUSMŲ PROFILAKTIKA

Tam, kad išvengtume nugaros skausmo ir užkirstume kelią galimoms traumoms, svarbu įtraukti į savo kasdienybę tam tikrus įpročius, padedančius puoselėti gerą stuburo ir jį prilaikančių raumenų būklę.

  • Pabudę neskubėkite kilti iš lovos – pirmiausia pasiražykite, ištempkite kūną, pajudinkite riešų ir čiurnų sąnarius.

Nugaros skausmų profilaktika

  • Jei dirbate sėdimą darbą, skirkite dėmesio savo laikysenai ir būtinai bent kartą per valandą atsistokite. Pavaikščiokite, atlikite kelis pratimus sprandui, pasukite pečius pirmyn ir atgal. Įvertinkite savo darbo vietos ergonomiją: prireikus pakeiskite stalo aukštį ar kėdės padėtį, įvertinkite kompiuterio ir akių lygio padėtį.
  • Jei turite galimybę, pakabokite ant skersinio. Jį galite įsigyti ir pritaisyti namuose, skersinį paprastai galima rasti viešose sporto aikštelėse parkuose. Vos keliolikos sekundžių kabojimas ant skersinio padeda ištempti stuburą.
  • Raskite laiko judesiui: vaikščiokite, plaukite baseine, atlikite kineziterapines mankštas, tempimo pratimus, stiprinkite giliuosius kūno raumenis.

Nugaros skausmus gydo maknkštos ir judėjimas

  • Pasirūpinkite tinkama miego aplinka. Atsakingai rinkitės lovos čiužinį ir pagalvę pagal individualų Jūsų poreikį. Pernelyg kietas ar minkštas čiužinys, netinkamas pagalvės dydis gali trikdyti miegą ir tapti skausmų priežastimi. Atkreipkite dėmesį į miego padėtį. Geriausia miegoti ant nugaros. Jei esate pratę miegoti ant šono, tarp kelių pasidėkite pagalvėlę.

Svarbu taisyklinga galvos, kaklo ir stuburo padėtis miego metu

  • Išmokite taisyklingai kelti sunkius svorius ir venkite kelti tuos daiktus, kurie Jums yra per sunkūs. Parduotuvėje naudokitės prekių vežimėliais, o sunkius krepšius su pirkiniais paskirstykite kiek įmanoma tolygiau nešti abiem rankomis.
  • Reguliariai apsilankykite masažuose, kurių metu specialistai padės pašalinti kūne susikaupusią įtampą, atpalaiduos raumenis, pasimirš juosmens skausmai ir prisidės prie geresnės fizinės ir emocinės savijautos.

NUGAROS SKAUSMŲ GYDYMAS

Pajutę nugaros skausmą skubate gerti vaistus nuo skausmo ar tepti skausmą malšinantį tepalą? Žinoma, vaistai padeda pašalinti nemalonius simptomus, tačiau nepanaikina priežasties, kodėl nugarą skauda. Jei nugaros skausmai kartojasi dažnai, verta kreiptis į gydytojus ir susidaryti planą, kaip padėsite sau patys

Nugaros skausmų gydymas

Tad ką daryti, kai skauda nugaros apačią, juosmens, menčių ar sprando srityje? Jei skausmą sukelia neseniai patirta trauma, įtariate ligą ar yra diagnozuota skoliozė, gydymą paskirs gydytojas reabilitologas. Gydymo įstaigose gali būti atliekamos tokios procedūros kaip ultragarso terapija, magnetoterapija, gydymas lazeriu, gydomasis masažas, kineziterapinė mankšta, darsonvalizacija, vertikalios vonios procedūra vandenyje ir kt.

Jei nugaros skausmą jaučiate po ilgų sėdėjimo prie stalo ar vairavimo valandų, intensyvaus sporto, dėl viršsvorio, mažo judrumo ar patirtos įtampos, yra būdų, kaip padėti sau patiems.

Pajutus ūmų ir intensyvų skausmą nugaros srityje, pirmoji pagalba sau – poilsis ir karšti kompresai. Šildomieji tepalai ar pagalvėlės ir tausojamasis režimas padės pirmosiomis dienomis, tačiau vėliau svarbu į savo rutiną įtraukti mankštos pratimus.

Kompresai nugaros skausmui malšinti

Mankšta namuose ant kilimėlio, individuali kineziterapija ar grupiniai užsiėmimai gali padėti sumažinti ar visai panaikinti stuburo skausmus. Taisyklingai atliekami pratimai ir vyrams, ir moterims padės sustiprinti raumenis ir atsipalaiduoti, skatins stuburą išsitiesti ir gerins laikyseną.

Nervinis nugaros skausmas ar kiti nemalonūs pojūčiai kryžkaulio, juosmens, menčių, sprando srityse gali būti įveikiami ir pagulėjus ant masažinio akupresūros kilimėlio. Dygūs kilimėlio spygliukai gerina kraujotaką, masažuoja ir atpalaiduoja. Rekomenduojama kilimėlį naudoti pasitiesus ant grindų nuo 5 iki 30 min.

Akupresūrinis kilimėlis nugarai

Tam, kad kankinę nugaros skausmai nebesugrįžtų, labai svarbus aktyvus judėjimas ir sportas. Jei sunku prisiversti sportuoti namuose, užsirašykite į grupines treniruotes, lankykitės baseine, eikite pasivaikščioti vieni ar su šeima, draugais, išbandykite naujas sporto rūšis ir taip atraskite tai, kas labiausiai tinka Jums.

ATPALAIDUOJAMASIS MASAŽAS

Atpalaiduojamasis masažas puikiai tiks nugaros skasmų ir ligų profilaktikai. Tokio tipo masažai padės atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos, pašalins nuovargį ir įtampą, prisidės prie geresnės miego kokybės ir bendros savijautos.

Atsižvelgdami į savo poreikius, galite rinktis nugaros, sprando ar viso kūno masažą. Teigiamai veiks ne tik masažą atliekančio specialisto judesiai, bet ir procedūros metu taikoma aromaterapija.

SPA centras, klinika ar masažo salonas – atpalaiduojamasis kūno masažas atliekamas daugelyje sveikatingumu besirūpinančių vietų, tad belieka išsirinkti Jums labiausiai tinkantį specialistą.

Atpalaiduojamasis nugaros masažas

GYDOMASIS MASAŽAS

Gydomąjį masažą atlikti gali tik reikiamą išsilavinimą turintis specialistas. Paprastai tokio tipo masažai yra stipresni, gali būti šiek tiek skausmingi ir skirti konkrečiai kūno vietai, kurioje jaučiama įtampa, skausmas ar yra nustatyta kita nugaros srities problema.

Gydomasis masažas paprastai skiriamas gydytojo reabilitologo. Tokiu atveju, masažas atliekamas gydymo įstaigose profesionalių terapeutų. Poliklinikose ar šeimos sveikatos centruose gydomojo masažo gali tekti palaukti, nes įprastai susidaro nemažos pacientų eilės. Todėl tie, kurie nori procedūros naudą pajausti greičiau, dažnai kreipiasi į privačius sveikatingumo centrus ar vyksta reabilitacijai į sanatoriją.

Gydomasis nugaros masažas

Jei jaučiate įtampą, kankina nugaros skausmai, ieškote atsipalaidavimo galimybių ir norite padėti sau jaustis geriau, raskite laiko atpalaiduojamiesiems arba gydomiesiems masažams. Gausų pasirinkimą itin palankiomis kainomis rasite ir Beta.lt. Tai, kaip jaučiatės, yra labai svarbu, tad rūpinkitės savo sveikata atsakingai!

O kas Jums padėjo įveikti ilgai kamavusius nugaros skausmus? 

Straipsnio autorius(-ė) Ernesta, Beta.lt bloger'ė
6 1

Mantvydė...
Labai pavojingas skausmas yra nugaros skausmas. Realiai paveluoji ir viskas gali būti kad būsi vežimėlyje. O kas dabar dedasi su sėdimais darbai tai išvis... per metus 1 kartą einu masažų kursą ir neturiu problemų.
5mėn
Atsakyti
addReaguoti
addReaguoti
1
Turi ką pasakyti? Komentuok čia:

Beta pasiūlymai:

Individualiai pasirenkamų masažų rinkinys + DOVANA
110 €
120 €
1 asmuo
3x60 minučių
3 mėnesiai
Straipsnių autoriai
Kartais rašyti sekasi lengviau, kartais sunkiau, bet visai nerašyti aš negaliu - tai mano kraujyje. Noriu, kad skaitydami mano tekstus žmonės jaustųsi, lyg su jais kalbuosi prie kavos puodelio!
Beta.lt bloger'ė
Skonių Fiestos blog'o skilties autorė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Viena tų keistuolių, kurie dirba kūrybinį darbą, tačiau gyvenime mėgsta laikytis taisyklių ir rutinos. Visgi šį paradoksą esu linkusi vadinti savo tobulos kasdienybės receptu.
Beta.lt bloger'ė
"Gyvenu aistra kelionėms ir meile padėti žmonėms surasti jų svajonių atostogas. Jau 14 metų nardau turizmo vandenyse, tad dalinuosi savo žiniomis ir patyrimais su Beta Travel bendruomene."
Beta.lt bloger'ė
Su malonumu „kepu“ tekstus ir pyragus. Tik pyragus barstau cukraus pudra, o naujai „iškeptus“ tekstus – taškais, kableliais, brūkšniais... Svarbu, kad jie būtų gramatiškai taisyklingi, vizualiai tvarkingi, verbališkai turtingi, lengvai skaitomi, paveikūs.
Beta.lt bloger'ė
Esu portugalas. Girdėjau, kad taip Lietuvoje yra vadinami vilniečiai. Baigiau architektūrą, kurios pagrindinius principus (struktūra, vidaus ir išorės sintezė, harmonija su aplinka) bandau pritaikyti internete.
Beta.lt bloger'is
Talentingų kūrėjų pagalba keliu mūsų tinklaraštį į aukštumas, nes tikiu jo svarba. Daugelis mane vadina fėja, nežinau ar dėl rūpestingo būdo, ar dėl užaugusių sparnų.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė, kūrusi straipsnius apie aktualiausias temas ir skyrusi daug dėmesio patarimams.
Beta.lt bloger'ė
„Kiekviena kelionė yra nuotykis, papildantis brangią prisiminimų kolekciją. Kviečiu leistis į šiuos nuotykius kartu su manimi.“
Beta.lt bloger'ė
Mūsų pirmoji tinklaraštininkė, lietuvių kalbos ekspertė.
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Beta.lt bloger'ė
Nieko nerasta
BŪK PIRMAS!
Kurį pasieks šie pasiūlymai:
  • Nauji / specialūs
  • Riboto kiekio
  • Slapti
  • Paskutinės minutės
Sekite mūsų naujienas čia: